O nás
27.05.2006 135268 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132903 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

28.03.2014 / 19:08redakcečtenost 30960e-mailkategorie: bludný balvanverze pro tisk
Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS oznamuje, že v kategorii jednotlivců za rok 2013 získává zlatý Bludný balvan:

MUDr. Ludmila Eleková - za udatné tažení proti očkování

„Očkovat není nutné žádné děti. Byla bych ráda, kdyby lidé konečně pochopili, že je irelevantní bavit se o závažnosti nemoci jako o kritériu vhodnosti očkování. I u závažných nemocí platí, že očkování proti nim oslabí imunitu proti všem infekcím, včetně té, proti které se očkuje.“

Tuto perlu, kterou jistě nechají odpůrci očkování do kamene tesat, nevypustil z úst nikdo jiný než MUDr. Ludmila Eleková, praktická i „alternativní“ lékařka, dnes přední bojovnice proti očkování.

Naše laureátka, coby homeopatka, je jistě zvyklá kriticky myslet a zvažovat, která léčba objektivně funguje a která je jenom efektem placeba. Jako praktická lékařka nejspíš provedla rozsáhlý imunologický výzkum účinků očkování… Aha, vlastně ne, pravda není ani jedno, ale to MUDr. Elekové nebrání zahlcovat média svými názory o zbytečnosti, ba dokonce nebezpečnosti očkování, které z ní dělají úspěšnou mediální hvězdu a kapacitu vyhledávanou alternativychtivými pacienty. Že by snad tady byl zakopaný pes? Kdepak, takhle podezřívavý by mohl být jenom ošklivý skeptik a my jsme jak známo hezcí skeptici.

Pokochejme se jasnými názory MUDr. Elekové:

„Nepopírám, že existují lidé naočkovaní horem dolem, kteří jsou zdraví. Mohou hovořit o štěstí.“
„Děti často po očkování přestávají broukat a žvatlat, až na měsíce, přestanou se usmívat a omezí oční kontakt, jsou plačtivé nebo naopak apatické, špatně spí, můžou se objevit febrilní křeče.“
„Obrna se nevymítila očkováním, ale změnou diagnostických kritérií.“
„Studie potvrzují, že když zdvojnásobíte počet vakcín, zdvojnásobíte kojeneckou úmrtnost v dané zemi. Očkování děti zabíjí.“


Z jakých informací pro svá rozhodná tvrzení MUDr. Ludmila Eleková vychází? Jenom z těch, které její názor potvrzují. Jakékoliv relevantní studie vyznívající rozhodně ve prospěch očkování, má nejspíš za zmanipulované farmaceutickou lobby a tudíž je odmítá brát v úvahu. Naopak si vybírá ty, které jsou jistojistě nezávislé, protože pocházejí od členů antivakcinační lobby a ta je, na rozdíl od té vakcinační, přeci jenom ta správná a poctivá ve své práci. Že jsou jejich studie a články skoro vždy snadno vyvratitelné kvůli manipulaci se vstupními daty a čarováním se statistikami? Ale kdeže, očkování je zlo a fakta na tom nic nezmění.

Oškliví lékaři a vědci, kteří se očkováním, na rozdíl od paní Elekové, skutečně zabývají, naznačují, že by měla vrátit diplom. My jsme rozhodně proti, protože je věštecky prokázáno, že šarlatán bez titulu MUDr. má o třetinu nižší příjmy a to my naší nositelce nepřejeme. Naopak. Věříme, že náš Balvan udělá z paní MUDr. Ludmily Elekové ještě větší hvězdu alternativního nebe, světici a mučednici. Zajistí jí nehynoucí slávu na poli boje proti očkování a ošklivé medicíně postavené na důkazech, které nestačí pro její tvrzení pocity, dojmy a irelevantní zmanipulované studie, ale objektivní zjištění, podložená vícečetnými a seriózními výzkumy.

Koho zajímá pravda? Hlavně, že klienti se do vaší homeopatické ordinace hrnou. No ne?


Související články:
Milan Kubek: Stanovisko České lékařské komory k očkování. Zpravodaj SISYFOS 1/2014
Pavel Vlašánek: MUDr. Ludmila Eleková a propagace „bad science“. TamtéžReakce MUDr. Ludmily Elekové:

Vážení členové spolku Sisyfos,
beru na vědomí udělení vaší ceny Zlatý bludný balvan.

Není mi nicméně zcela jasné, jaké mé zásluhy považujete za tak mimořádné. Je to moje angažovanost v oblasti očkování nebo alternativní metody léčby, které praktikuji? Vzhledem k tomu, že jsem se stala známou v souvislosti s očkováním, je možné, že cenu jste mi udělili za mimořádné zásluhy na tomto poli, protože mé jiné aktivity po celé roky unikaly vaší pozornosti.

Je-li tomu skutečně tak, pak jste střelili do vlastních řad. Označujete se za skeptiky, což z definice znamená ty, kdo z principu pochybují - nebo by měli - o všem. Takže si dovolím položit otevřenou otázku: pochybovali jste někdy o zdánlivě samozřejmých „pravdách“ o očkování? Já jsem to udělala za vás, nepřijala jsem zažitou mytologii a očkování jsem podrobila skeptickému zkoumání.

Vážení, vy jste mi měli spíše nabídnout členství a ne dávat balvan! Ten si zasloužíte sami, jestliže v očkování pouze věříte a nikdy jste ho kriticky nezkoumali.

Je ovšem možné, že jsem vaši pozornost vzbudila svými aktivitami kolem očkování, ale cenu jste mi udělili za mou činnost na poli alternativní medicíny. Tato varianta nestojí za komentář.

Cenu si osobně nepřeberu a nemusíte mi ji ani posílat. Váš spolek Sisyfos je z celospolečenského a právního hlediska stejně (ne)významný jako jakýkoli jiný zájmový spolek. Význam vaší ceny tomu odpovídá. Umíte se sice medializovat lépe než např. filatelisté, ale kdyby mi udělili jakoukoli samozvanou cenu oni, bylo by to pro mě stejně (ne)významné.

Kdybych měla čas na nesmysly, mohla bych s přáteli také založit sdružení a udělovat anticeny, kterými bychom vyjádřili svůj názor na myšlenkové oponenty. Začali bychom vašim ctěným spolkem a udělili bychom vám všem dohromady historicky první kolektivní cenu Zkamenělý mozek.

Nepochybujte o tom, že bychom dokázali zajistit přinejmenším stejný zájem médií, jaký dokážete upoutat vy se svými balvany.

S pozdravem
MUDr.Ludmila Eleková


Šestnácté předávání Bludných balvanů 2013 - fotogalerie

Video z šestnáctého předávání Bludných balvanů Sisyfa
Zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2013 - MUDr. Ludmila Eleková za udatné tažení proti očkování | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 9429 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 8556 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Cesta kolem skeptického světa za 45 ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 4273 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5577438
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE