O nás
27.05.2006 135267 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132902 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

16.03.2009 / 18:15redakcečtenost 21393e-mailkategorie: bludný balvanverze pro tisk
Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS
oznamuje, že v kategorii jednotlivců za rok 2008 získává
stříbrný Bludný balvan

JUDr. Darja Macáková

za odvážné prosazení průkopnického seriálu "Detektor" do vysílání České televize na divácky nejsledovanějším okruhu ČT1

Paní JUDr. Macáková je zkušená mediální odbornice, od roku 1986 pracuje v ČT, posledních 10 roků jako dramaturgyně. V tvůrčí skupině 12 patřil k jejím projektům mj. seriál Sama doma s podtitulem "Být doma neznamená hloupnut", oceněný bronzovým Bludným balvanem Sisyfa za rok 2004. Tehdy náš Komitét vyzdvihl přínos České televize k matení českých žen samotných doma astroložkou Dr. Olgou Krumlovskou, věštkyní z karet paní Renatou a léčitelem Dr. Petrem Hofmanem.
Od r. 2005 zastává Dr. Macáková funkci šéfdramaturgyně Centra publicistiky, dokumentu a vzdělávání a hledá i zde nové cesty, kterak diváka inspirovat k přemýšlení, jak to trefně ve svém stanovisku formulovala Rada České televize:

"Pořad Detektor vznikl v letošním roce jako nový formát Centra publicistiky a dokumentu. Chce nabízet divákům témata, která už svou podstatou mají blíže k záhadám a mýtům, než k vědě a vědecké analýze. Cyklus je zábavnou publicistikou pro všechny, není vědeckým pojednáním ani výukovým programem."

Neméně výstižně popsal smysl projektu producent pořadu Petr Vachler:

"Racionální argumentace tvrdí, že rozum je jediným zdrojem poznání. Chtěli jsme to divákům ztížit, že to tak být nemusí, že mohou přemýšlet o jiných alternativách, nejen racionálních."
To jsou obdivuhodné výroky a jednoznačně vyvracejí naši prvotní pracovní domněnku, že tvůrci pořadu usilovali o mystifikaci veřejnosti ve stylu Járy Cimrmana. Obáváme se totiž, že kdyby Jára Cimrman mohl shlédnout kterýkoliv díl Detektoru, upadl by nevratně do trudnomyslnosti a stejně jako Hugo Myslík by nakonec podlehl nadměrné kučeravosti vlny (tzv. anaserpentní spinóze).

Odhlédneme-li od přihřívání šestkrát vystydnutého dänikenovského bájesloví, jež se vinulo celým seriálem jako červená nit, dopustili se tvůrci pořadu profesionálních chyb, které samy o sobě by měly stačit k tomu, aby se pořad na obrazovkách veřejnoprávní televize vůbec neobjevil, např.:
Pokud v pořadu vystupovali odborníci, byly jejich výpovědi účelově sestříhány tak, že zcela změnily smysl. Tvůrci pořadu se kvůli tomu museli Ing. Karlu Pacnerovi a Ing. Václavu Skleničkovi písemně omluvit.

V 1. díle „Tunguzský meteorit a Pán blesků“ Nikola Tesla na Long Islandu údajně soustředil svým generátorem nesmírnou energii, kterou poslal v červnu 1908 bezdrátově na Sibiř, kde tato koncentrovaná energie vybuchla. Jak známo, zkostnatělí vědci říkají této prý dosud nerozřešené záhadě Tunguzský meteorit. Jenže energie výbuchu meteoritu dosáhla řádu 10 Mt TNT, což je ráže velké vodíkové pumy. Chtějí snad tvůrci Detektoru veřejnosti namluvit, že pro Teslu bylo hračkou dramaticky porušit zákon zachování hmoty a energie?

Ve 4. díle „Experiment Filadelfia“ se tvrdí, že americký „torpédoborec“ Eldridge byl v tajném pokusu teleportován z přístavu ve Filadelfii do přístavu v Norfolku a Nikola Tesla se výsledku experimentu zalekl. Ve skutečnosti byl v té době Tesla již 7 měsíců mrtev a křižník Eldridge byl spuštěn na vodu v New Yorku dva týdny po údajném experimentu. Podle lodního deníku do konce r. 1943 nikdy do Filadelfie nepřiplul, takže jeho případná teleportace z Filadelfie představuje jistý logistický oříšek.

Dva členové posádky „torpédoborce“ se měli časovou smyčkou dostat do r. 1983 a setkat se zde s Johnem von Neumannem. Ten však zemřel v r. 1957.

V tomto výčtu chyb a omylů by šlo zajisté ještě pokračovat, ale i tyto ukázky stačí, aby zkušený profesionál něco tak nevěrohodného nepustil na obrazovku veřejnoprávní televize. Je však možné, že záměr dramaturgyně byl hlubší, protože jednotlivé díly seriálu lze využít ve výuce na základních i středních školách, když po promítnutí každého dílu vyzveme žáky nebo studenty, aby sepsali všechny omyly a chyby proti elementární logice s tím, že vítěz dostane od paní učitelky lízátko.

K tomu cíli nabízí Videopůjčovna ČT v rubrice Dokumenty – Vzdělávací celkem pět dílů Detektoru ke stažení za pouhých 19 Kč. Mezi diváky si tak nejvyšší ocenění (4 hvězdičky z maxima 5) získal právě citovaný 4. díl Experiment Filadelfia.

Náš komitét přihlédl rovněž k pokračujícímu vystupování astroložky v seriálu Sama doma (např. 19. 6. mr. jako prevenci proti hloupnutí dávala Dr. Krumlovská před dovolenými rady k Cestování podle horoskopu) a tak Česká televize získává další zářez na pažbě, když k bronzovému Balvanu v kategorii družstev za r. 2004 si může nyní připsat stříbrný Balvan v prestižní kategorii jednotlivců.

JG

Fotografie z předávání XI. Bludných balvanů Sisyfa
Stříbrný Bludný balvan za rok 2008 - JUDr. Darja Macáková | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 9429 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 8556 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Cesta kolem skeptického světa za 45 ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 4270 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5577405
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE