O nás
27.05.2006 136430 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 133610 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

28.03.2008 / 17:20Leoš Kyšačtenost 30907e-mailkategorie: článekverze pro tisk
„Na tu operaci nesmíte. Vidím ve vašem horoskopu, že při ní umřete.“ S takovouto věštbou odešla od jedné pražské astroložky její sotva čtyřicetiletá zákaznice. Přestože nešlo o vážnou operaci, ale celkem banální zákrok, rozklepala se strachy. Lékař musel datum operace tak dlouho překládat, než byla astroložka spokojená. Na zdraví pacientky se podepsal jak stres, tak několikaměsíční odkládání zákroku.
Astrologové, kartářky a věštci všeho druhu dokáží skutečně svými někdy až doslova šílenými věštbami ublížit a to jak na duši, tak následně na těle.

Před deseti měsíci se na Sisyfa obrátila zoufalá matka patnáctileté dcery. Ze zvědavosti podnícené kolegyněmi z práce se rozhodla navštívit doporučenou vědmu z Brna. Kromě klasické várky obecných prohlášení o její minulosti a vlastnostech kartářka prohlásila, že její dceru někdo znásilní. Matka se pochopitelně lekla. Okamžitě dívce zakázala chodit ven po setmění bez doprovodu a napsala na naši adresu určenou veřejnosti dotazy@sisyfos.cz
Nejdříve jsme ženě vysvětlili na jakém principu funguje věštění z karet a proč při výkladu vědmy měla dojem, že žena skutečně zná její vlastnosti a minulost. Jenže rozumnými argumenty ji přesvědčit nešlo. Není se co divit. Když někdo prohlásí, že vaši jedinou dceru znásilní, jdou rozumné argumenty stranou. Nakonec jsem ženě poradil na kartářku fintu. Ať jí zavolá a zeptá se zda jde osud zvrátit. Pokud kartářka odpoví, že ano a že provedení případného namáhavého magického rituálu k odehnání nebezpečí nebude zadarmo, šlo u ní jen o způsob jak ji postrašit a vydělat peníze. Vsadil jsem všechno doslova a do písmene na jednu kartu. Vědma naštěstí reagovala, jak jsem předpokládal. Skutečně prohlásila, že nebezpečí zažehnat lze, ale musí si s klientkou promluvit o podmínkách. Když naše tazatelka pochopila odkud vítr fouká, poslala jasnovidku k šípku.

Ne vždy jsou však věštci všeho druhu pouze vypočitatelní podvodníci. Horší je, když svým bláznivým
předpovědím skutečně věří. Mnohdy pak propadají bludům, že svým klientům pomáhají před domnělým nebezpečím. V případě naivního klienta jsou pro něj takoví jasnovidci mnohem nebezpečnější než chladní podvodníci. Ti totiž mívají pud sebezáchovy jak k sobě, tak ke klientovi. Blázni a blouznivci nikoliv.

Ničitelé vztahů
Nejčastěji chodí lidé k věštcům žádat o radu ve vztazích. Právě tady za sebou zanechávají věštci a astrologové největší paseku. Své by o tom mohli vyprávět psychologové z manželských poraden. Tři příklady z praxe:
Mladá dívka chodila rok se starším mužem. Už po třech měsících ji začal bít. Násilí se časem stupňovalo. Děvče si přes inzerát našlo kartářku, která se občas blýskne i v bulvárních médiích. „Je to osudový vztah. Teď tam vidím kritické období, ale to přejde až se vám narodí děťátko,“ pravila vědma a dívka přesvědčená, že „karty nelžou“ si s mužem skutečně dítě pořídila. Násilí pochopitelně nepřestalo. Kartářka jí vysvětlila, že je to kvůli tomu, že v minulém životě muže podváděla a ubližovala mu. Až se jejich vzájemná karma vyrovná, bude vše dobré a prožijí hezký vztah. „Hezký vztah“ nakonec ukončila až policie, která muže vykázala na pár dní z bytu za to, že své přítelkyni zlomil ruku. Žena s malým chlapečkem se vrátila k rodičům.

Osudový vztah je skutečně oblíbené zaříkadlo všech znalců budoucnosti. Tato dvě slova donekonečna opakoval astrolog své klientce, která stále řešila manželovu nevěru. Astrolog jí vysvětloval, že takto se prostě projevuje mužova přirozenost. V jejich vzájemném horoskopu však vychází, že spolu mají zůstat. Byla by prý osudová chyba kdyby jej opustila. Žena zálety tolerovala díky ubezpečování astrologa, že to tak má zkrátka být, dva roky. Skončila až v okamžiku, kdy jí kontaktovala depistážní sestra z nemocnice a pozvala na vyšetření. Její manžel se totiž nakazil syfilidem od některé ze svých „exotických“ přítelkyň. Žena od něj bohužel získala syfilis také.
Sám jsem řešil případ vztahu sestřenice své manželky. Chodila se svým přítelem už dva roky. Všechno bylo v pořádku, dokud si nezašla za kartářkou. Ta ji sebevědomě oznámila, že jí je přítel nevěrný a měla by ho opustit, protože vztah nemá smysl. Jejího přítele velmi dobře znám a o nevěře nemůže být ani řeč. Dívka si však nenechala nic vymluvit. Kartářka mluvila tak sebejistě a rozhodně, že jí dokonale uvěřila. Začala být vůči svému bezproblémovému příteli podezřívavá, hysterická a žárlivá. Nakonec ji opustil on.

Zdeptaná psychika
Mezi oblíbené nabídky astrologů patří vypracování horoskopu čerstvě narozeným dětem. Astrologové klientům slibují, že takovýto celoživotní horoskop jim pomůže ve výchově dítěte, poradí na co si dávat pozor a jaké stránky psychiky dítěte podporovat. Nejen že je to naprosto scestné, ale může to nenávratně poškodit psychiku dítěte a jeho vývoj.
Vždyť rodiče pak pod vlivem astrologa nutí třeba hrát na housle dítě, které nemá žádný talent, nebo sportovat někoho kdo by se raději věnoval matematice.

Při vypracování takovéhoto horoskopu jedna astroložka své klientce poradila, že chlapce nemá vůbec učit plavat, protože se v dospělosti stejně utopí. Žena propadla těžkým depresím a jejímu psychologovi trvalo tři roky, než ji dal zase do pořádku. „Měl jsem sto chutí za tou astrologickou krávou zajet a rozbít jí hubu, ale stejně bych tím ničeho nedocílil,“ svěřil se mi jednou přítel psycholog, když popisoval práci s touto zoufalou klientkou.

Velmi často od lidí mimo Sisyfos slýchávám, že je nesmyslné proti kartářkám a astrologům vystupovat, vždyť prý nikomu neškodí a neubližují a kdo jim chce věřit, ať jim věří. Co je nám prý do toho? Výše uvedené příklady i stovky dalších zničených životů lidí, kteří v platnost horoskopů a v kartářství věří, mě však utvrzují v tom, že je třeba dál pokračovat v naší práci a vysvětlovat proč jsou kartářství i astrologie nesmysl. Věštci totiž lidem skutečně škodí a ubližují.
Čím škodí astrologové, kartářky a jasnovidci | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 11349 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 9314 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 17. 10. 2018, 17:00 hodin
Jakub Kroulík (Falešní hráči): Hypnóza - fenomén známý i ...

Přednášky ostatní
27.09.2018 2606 hits
Kladno - 9. října 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Fermiho paradox

Přednáší

Mgr. Tomáš Petrásek
Fyziologický ústav AV ČR

Kdy?

úterý 9. října 2018 od 17.00

Kde?

Gymnázium Kladno, nám. Edvarda Beneše 1573, posluchárna ve 2.p., číslo dveří 48 (ve 2. ...

Přístupy od 3/2006
5621233
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE