O nás
27.05.2006 135268 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132903 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

12.03.2007 / 10:32redakcečtenost 27258e-mailkategorie: bludný balvanverze pro tisk
Komise pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS
oznamuje, že v kategorii jednotlivců za rok 2006 získává

zlatý Bludný balvan
Erich von Däniken
za matení veřejnosti v oblasti historie, archeologie, medicíny, kosmonautiky
a dalších oborů, a zejména za grandiózní nedůvěru ke schopnostem předků

Dlouhá desetiletí jsme mohli jen závistivě pokukovat po našich šťastnějších sousedech, kde Erich von Däniken pořádal svá přednášková turné. V posledních letech však tento švýcarský hoteliér, brilantní mystifikátor a nositel v historii první ceny Ignáce Nobela, opakovaně navštívil i nás.

Jsme šťastni, že si konečně uvědomil význam naší země, což jistě není způsobeno jeho slábnoucí popularitou, ale naopak zkušeností a širokým rozhledem, jichž lze nabýt pouze léty.

Jeho zásluhy jsou obrovské: již více než tři desítky let může lidstvo s úžasem sledovat vývody, které se dotýkají takřka všech zajímavých objektů a oborů na naší matičce Zemi.

I když bychom si tou „naší“ „matičkou“ vůbec neměli být jistí, protože podle teorií pana Dänikena jsme výsledkem jakéhosi vesmírného experimentu, kdy se inteligentní mimozemšťané křížili s tupými pozemskými opicemi, aby získali inteligentní rasu k osídlení Země.

Asi se jim to moc nepovedlo, protože – jak vyplývá z jiných jeho bádání – i nadále bylo našim předkům nutno pomáhat s kdečím, megalitickými stavbami počínaje, přes obyčejné kamenické řemeslo a zavodňovací systémy, až po umění a medicínu.

Protože péče o nepovedené lidstvo je zřejmě nuda, pobaví se inteligentní nepozemšťané občas na náš účet a podle oblíbené vychovatelské zásady, že zahálka je matkou neplechy, donutí například naše nebohé předky s jejich skrovnými možnostmi vybudovat Cheopsovu pyramidu.

Její postavení, poměr stran, umístění pohřebních komor a další parametry odrážejí polohy hvězd v Orionově pásu i vzdálenost vnitřních planet od Slunce. Nedivíme se, vždyť nalézt na obloze tři i více hvězd ve vhodném poměru vzdáleností řekněme k Národnímu divadlu není problém. A co na tom, že pan Däniken nezmiňuje, kterou že to vzdálenost planet od Slunce vlastně myslí, takže jejich eliptické dráhy skýtají prostor pro nejrůznější aritmetické kejkle…nad záhadou Cheopsovy pyramidy si lidstvo láme hlavu celá staletí a zlomyslní mimozemšťané se zatím smějí do tykadel.

Pochybnosti o jejich charakteru vyvolávají i často zmiňované náročné operace mozku, patrné ze zhojených kosterních nálezů. Ty bývají přisuzovány právě mimozemšťanům.

Proč ale ty lebky vypadají, jakoby operace někdo prováděl primitivními nástroji? Naši soudobí chirurgové to dělají mnohem lépe - a to si o nějakých mezihvězdných letech můžeme nechat leda zdát – to je opravdová záhada.

Vlastně jsou to právě oni, tito Dänikenovi moudří a laskaví mimozemšťané – byť trochu fušeři –, kdo by měl dostat ten nejzlatější Bludný balvan. Vždyť matou lidstvo již předlouhá tisíciletí, kladouce mu k rozlousknutí nejrůznější záhady a tajemství.

Jenomže my jsme skeptici a tak pochybujeme, že by se pubertálně poťouchlí mimozemšťané vůbec dostavili, a tedy zlatý Bludný balvan udělujeme panu Dänikenovi, jenž se asi také nedostaví, ale o jeho existenci alespoň nepochybujeme.

LP

fotogalerie
Zlatý Bludný balvan za rok 2006 - Erich von Däniken | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 9429 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 8556 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Cesta kolem skeptického světa za 45 ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 4273 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5577438
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE