O nás
27.05.2006 121001 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 122797 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

02.08.2006 / 17:34redakcečtenost 15018e-mailkategorie: bludný balvanverze pro tisk
Komise pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků Sisyfos oznamuje, že v kategorii družstev získává

Stříbrný Bludný balvan 2000
Nedělník Blesk
za proslavení léčitele Vaňáka, jemuž díky mnoha nadějeplným článkům vehnal pod hadici "luxující zhoubné nádory" stovky onkologických pacientů, z nichž mnohé stačil Vaňák zkasírovat jen pár týdnů před jejich neodvratným skonem.

Akce propukla článkem s názvem Čekání na zázrak se neodkládá 13. února. Tam fyzikální terapeut Karel Vaňák varuje: je třeba se mít na pozoru před tak zvanými léčiteli, (tvoří podle něj 90 % celé léčitelské scény) kteří parazitují na lidském neštěstí.
Sám Vaňák pak obsah těchto vět naplňuje za vydatného přispění oceněného časopisu krok za krokem. Celá akce se pokouší tvářit jako, že jde o ověřování pravdy, o nevšední experiment. Hned druhý článek z 20. února nese název: Přinesl naději, teď apeluje na odborníky, další pak vyšel o týden později a naléhavě se v názvu ptal: Přesvědčí odborníky názorná demonstrace léčby?

Svůj vynález Karel Vaňák nazval Kvant 4. Pracuje takto: hadicí proudí kvantové částice. Ty léčitel nasává a jímá speciální aparaturou z okolního geomagnetického pole, poté je filtruje, obohacuje a po urychlení v tzv. detonizátoru paprskem, jehož šířku je schopen zužovat nebo naopak rozšiřovat do kužele, vstřeluje soustředěným proudem na nádor. Kvant 4 prý pracuje na základě elektroslabých kvantodynamických reakcí. Nádory pak vynálezce rozbíjí na mikrony a vyssává.

12. března prosí Vaňák v článku Stovky lidí se dožadují péče, aby se k němu lidé už nevrhali. Onkologičtí pacienti čtoucí Nedělník Blesk doslova táboří kolem léčitelova domu a čekají v autech na "poslední naději". Vaňák zatím uvažuje o možnosti vzít do zaječích, neboť prý dostal lukrativní nabídku ze Spojených států. 21. května vychází zásadní článek: Léčitelova zkouška pravdy: Zahájeno! Našli se dobrovolníci s onkologickým nálezem, špičkové pracoviště v čele s profesorem Pavlem Pafkem se ujalo testování osmi pacientů před Vaňákovým luxováním a po něm.

Tři z nich se závěrečného testu nedožili, u dalších byl nález prakticky stejný jako před léčitelovým působením. Tak konstatoval profesor Pafko na několika málo řádcích. Mnohem větší prostor dostal ale Vaňák, který navzdory důkazům vzývaných odborníků tvrdí, že nádory zničil. Tak se ostatně jmenuje i článek. Léčení lidé, kteří tehdy jetě žili, pak navzdory skutečnému stavu tvrdí, že se cítí lépe.

Tímto článkem z 1. srpna končí legrace. Jejich autor, František Prachař, se věnuje raději méně rizikovému sportu, přichází nový šéfredaktor, a pod jeho vedením Nedělník vypouští ze svých oblíbených témat propagaci léčitelů. Přesto, Nedělník Blesk má jistě na svědomí mnoho lidských zklamání a tragédií a anticena Bludný balvan je jen nepatrnou "odměnou" za takové "zásluhy".
Stříbrný Bludný balvan v kategorii družstev za rok 2000 - Nedělník Blesk | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
05.04.2016 27938 hits
Platba členských příspěvků

Informaci ohledně členských příspěvků si můžete přečíst
Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
03.01.2017 13708 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2017

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2017 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 22. 11. 2017 (Výjimečně čtvrtá středa!), 17:00 hodin
MUDr. Jaromír Šrámek (1. Lékařská ...

Přednášky ostatní
04.10.2017 1780 hits
Kladno - 10. října 2017

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

"BIO,GM a krisprování aneb věda mezi pověrou a magií"

Přednáší
Prof. RNDr.Opatrný Zdeněk, CSc.

Laboratoř buněčné biologie a biotechnologie rostlin
Katedra fyziologie rostlin PřF UK v Praze

Kdy?
úterý 10. ...

Přístupy od 3/2006
5143797
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE