O nás
27.05.2006 123514 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 125126 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

T��et�� oko verze pro tisk

Víra v existenci třetího oka vychází ze staré indické náboženské mytologie - Bůh Šiva dovedl paprsky z jeho třetího oka spálit hory. Také se uvádí, že Horus, egyptský bůh Slunce, ztratil oko a namísto něj si vyvinul "třetí oko" na čele přímo mezi obočím. I mýtičtí kyklopové a Atlanťané měli třetí oko, kterým telepaticky navzájem komunikovali. Na rozšíření těchto názorů v západním světě má největší zásluhu údajný Tibeťan (ve skutečnosti Angličan) L. Rampa svým bestselerem „Třetí oko“ z r.1957, přeloženým i do češtiny. Podle dnešních esoteriků je pojem třetí oko metaforou pro šestou ze sedmi hlavních čaker (viz Čakry). Ta má být po svém otevření resp. stimulaci, např. pomocí Reiky metody, branou k vyššímu vědomí, může vyzařovat energii, umožnit pozorování aury nebo navazovat mentální kontrakty. S třetím okem jsou spojeny mimosmyslové schopnosti, jako jasnovidectví, předvídání, mimotělové zážitky. Zvýšenou schopnost využívat své třetí oko mají mít např. senzibilové.

Hodnocení: Třetí oko je smyšlenka, která nemá žádné reálné opodstatnění, stala se však jednou z kmenových představ dnešní metafyzické, esoterické scény, a také bohatě využívaným motivem v alternativní kultuře, v sci-fi literatuře, filmech. Právě tak hinduistická představa o čakrách je pouhou fantazií bez jakéhokoli anatomického nebo fyziologického podkladu. Nicméně je zajímavé, že třetí oko, zvané také parietální (temenní), skutečně existuje u některých nižších živočichů, ale i u plazů (leguáni, haterie) jako světločivý orgán. Není to nic překvapivého, protože fotosenzitivní buňky a orgány, tedy oči, se u bezobratlých vyskytují na různých místech těla a v různém počtu. Je pravděpodobné, že parietální oko plazů má evoluční souvislost s epifýzou, šišinkou, malou žlázou s vnitřní sekrecí ležící nad středním mozkem, která produkcí melatoninu reguluje denní rytmus člověka. S představami esoteriků o schopnostech třetího oka však nemá šišinka nic společného.
Hledat heslo T��et�� oko také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 03.05.2008 | 14:33
T��et�� oko - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
05.04.2016 30318 hits
Platba členských příspěvků

Informaci ohledně členských příspěvků si můžete přečíst
Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 666 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 17. 1. 2018, 17:00 hodin
Prof. RNDr. Zdeněk Opatrný, CSc. (Přírodovědecká fakulta UK ...

Přednášky ostatní
11.12.2017 1926 hits
Kladno - 12. prosince 2017

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Medicína založená na důkazech

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek

Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova

Kdy?

úterý 12. prosince 2017 od ...

Přístupy od 3/2006
5212829
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE