O nás
27.05.2006 123514 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 125126 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

Znovuzrozen�� - l����ba verze pro tisk

Léčba znovuzrozením (rebirthing) se doporučuje od začátku 70. let 20. století pro léčbu psychických poruch a onemocnění. Existuje v mnoha různých formách. Všechny se snaží pomocí různých dýchacích technik o návrat do novorozeneckého stadia. Podle základní idey je porod těžkým traumatizujícím zážitkem, se kterým se lze návratem k době porodu vyrovnat, odstranit psychické problémy a nastartovat nový, nezatížený život. Metodu vypracoval Leonard Orr na základě svých zkušenosti s dýchacími technikami, při kterých se objevovaly zážitky z doby porodu a které podle jeho zkušeností měly pozitivní vliv na tělesné i psychické zdraví. Orr a Sondra Ray publikovali také základní knihu o této technice „Rebirthing in the New Age“. Vedle provádění léčebných zákroků nabízejí zastánci této metody i kurzy léčby znovuzrozením. Údajně bylo do dnešního dne celosvětově vyškoleno několik milionů osob. Hlavní variantou je nácvik tzv. „spojeného dechu“ bez pauzy mezi nádechem a výdechem. Podle Orra totiž lidé většinou nesprávně dýchají a hromadí v krvi oxid uhličitý, což vyvolává fyzické a mentální tenze. Správným dýcháním se má zvyšovat obsah kyslíku v krvi a také energie prána, dojde k detoxikaci a fyziologické transformaci organismu. V posledních letech metoda pronikla i do ČR, pořádají se přednášky i kurzy „vědomého energetického dýchání“, kdy se přijímá životní energie dechem a aktivují očistné a imunitní mechanismy.

Po názvem „rebirthing“ byla praktikována i kuriózní metoda, která měla rekonstruovat podmínky porodu. Používala se před několika léty pro léčbu psychických poruch a nápravy narušených vztahů dětí k rodičům (attachement therapy). Dítě byla zabaleno do prostěradel, dýchání omezeno přitlačením polštáře na obličej a porodní stahy imitovány periodickým stlačováním hrudníku. Jeden takový případ v USA skončil smrtí 10letého dítěte a soudní dohrou.

Hodnocení: Léčba znovuzrozením nemá racionální základ a její „teorie“ je jen intuitivní směsí metafyziky, gnosticismu, hinduismu i křesťanských názorů. Podle kritiků se nepotvrdilo, že porod je traumatizujícím zážitkem. Do paměti se ukládají zážitky teprve od dvou let věku, a neexistuje tzv. buněčná paměť, na kterou se zastánci metody odvolávají. Neexistuje jediný důkaz, že by normální dýchání nebylo adekvátní. Naopak se ví, že ani dušení, ani hyperventilace (viz Holotropní dýchání) neodstraňují předpokládané tenze a stres. Krev je za normálních podmínek kyslíkem plně saturována, změnou dýchání nelze obsah kyslíku významně zvýšit. A neexistuje ani žádný důkaz efektivity léčby. Léčba „imitací porodu“, kterou však zastánci klasické léčby znovuzrozením odmítají, je pak trestuhodným postupem, který je pro dítě těžkým traumatizujícím zážitkem a může poznamenat jeho další psychický vývoj, nehledě k možnému poškození mozku nedostatkem kyslíku.
Hledat heslo Znovuzrozen�� - l����ba také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 03.05.2008 | 14:26
Znovuzrozen�� - l����ba - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
05.04.2016 30318 hits
Platba členských příspěvků

Informaci ohledně členských příspěvků si můžete přečíst
Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 666 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 17. 1. 2018, 17:00 hodin
Prof. RNDr. Zdeněk Opatrný, CSc. (Přírodovědecká fakulta UK ...

Přednášky ostatní
11.12.2017 1926 hits
Kladno - 12. prosince 2017

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Medicína založená na důkazech

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek

Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova

Kdy?

úterý 12. prosince 2017 od ...

Přístupy od 3/2006
5212829
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE