O nás
27.05.2006 135142 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132853 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

Spinal Touch verze pro tisk

Spinal Touch je jednou z mnoha módních metod, které se v poslední době rychle šíří v naší republice. Uvádí se, že tuto variantu dotykové léčby vymyslel Dr. John Hurley v 20. letech 20. století pod názvem Aquarian Age Healing, což je hodně podivné, protože o Věku Vodnáře se začalo mezi léčiteli mluvit teprve v době New Age. V dnešní podobě metodu zavedl teprve dr. Rosquist v r.1970 pod novým názvem Spinal Touch. Tedy ve stejné době, kdy se objevila analogická metoda paní Dolores Krieger „Therapeutic Touch“. Metoda Spinal Touch se rychle rozšířila snad do všech západních zemí, existují speciální školicí centra, vydávají se licence, existuje i světová organizace pro Spinal Touch. Dnes existují různé varianty této metody pod různými názvy, např. Ishta Spinal Touch - Core Alignement, nebo metoda dle dr. Mary Staggs a jiné, jejichž zastánci si konkurují a ostře proti sobě vystupují.

Metoda vychází z představy, že mnohé bolestivé stavy, především páteře, ale i četné vnitřní a celkové choroby jsou způsobeny vadným držením páteře. Postupuje se tak, že se nejprve podle olovnice určí porucha páteře a pak se pacient podrobí masáži vleže na břiše po dobu cca 15 minut. Pomocí lehkých dotyků a povrchní masáže zad, krku a hýždí špičkami prstů v reflexních nebo akupunkturních bodech, nad meridiány nebo v místě svalových úponů lze nejen choroby diagnostikovat, ale také léčit. Dotyk údajně působí celostně, vyvolá změny proudění životní energie, vyplavování toxinů a změny svalového napětí, takže se páteř se vlastními silami organismu vyrovná, držení se upraví a těžiště těla se vrátí samovolně do správné polohy. Tím se odstraní základní příčina akutních i chronických chorob, které se tak vyléčí. Metoda je tedy údajně účinná nejen u bolestí páteře, ale i u zácpy, hemeroidů, křečových žil, nemocí ledvin a měchýře, impotence, menstruačních poruch, otoků, astmatu, u srdečních chorob, hypertenze, závratí, zánětů dutin, zánětů kloubů, mnohočetné sklerózy, chronických infekcí i u poruch zraku a samozřejmě u stresu a všech psychických a psychosomatických poruch.

Hodnocení: Jde o jednu z mnoha desítek manuálních metod, patřících do rámce alternativní medicíny, které nemohou mít žádný specifický léčebný efekt. Principy metody nedávají smysl, žádná životní energie v těle neproudí, nikdo nikdy nepotvrdil existenci akupunkturních bodů ani meridiánů, žádné toxiny se z těla nevyplavují a působení dotyku vždy přímo na místě choroby patří do říše fantazie,. K reflexnímu uvolnění svalového napětí sice může dojít, ale těžko může ovlivnit poruchu držení páteře, která je většinou důsledkem ochabnutí svalů. Že jde o léčbu iracionální, dosvědčuje i používání termínů jako životní energie, jemnohmotná substance, celostní léčba, harmonizace těla a pod., a také paralelně doporučovaná jiná alternativní léčba v léčebných centrech pro Spinal Touch.: Reiki, reflexologie, detoxikační léčba aj., což jsou vesměs metody odporující vědeckým poznatkům a prokazatelně neúčinné. Jde samozřejmě především o obchod, a proto se k léčbě vedle dotyků doporučují nejrůznější potravinové doplňky - vitaminy, prvky, enzymy i speciální Spinal Touch produkty. Tyto preparáty jsou zbytečné, protože normálně živený člověk má uvedených látek dostatek. Jako snad každá z metod alternativní medicíny, i Spinal Touch proklamuje, že je téměř všelékem - panacea. Že nic takového neexistuje, protože je množství různých příčin chorob, které vyžadují různou léčbu, je samozřejmě. Pokud dojde k zlepšení páteřních bolestí nebo jiných obtíží, pak je to proto, že se uplatní placebový efekt nebo že pacient si dává lepší pozor na držení svého těla.
Hledat heslo Spinal Touch také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 03.05.2008 | 14:24
Spinal Touch - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 9357 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 8481 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Cesta kolem skeptického světa za 45 ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 4190 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5573293
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE