O nás
27.05.2006 127419 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 127707 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

Satanismus verze pro tisk

Satan je duch stvořený Bohem, vyhnaný z nebe do pekla. Je protivníkem Boha, reprezentantem zla. Škodí lidem a snaží se je odvést od Boha nebo se jich zmocnit, posednout je (viz Exorcismus). Mohl se také zjevovat v různé podobě a souložit s lidmi. Čarodějnice byly pokládány za jejich potomky. Víra v reálnou existenci satanů (pod různými názvy) byla všeobecná, ve všech náboženstvích, a satanismus, uctívání Satana, existoval v nejrůznějších formách náboženských, filozofických i lidových, i v Evropě až do osvícenské doby. V dnešní duchovně laděné době se satanismus znovu stává módním. Tímto slovem se dnes označují různé postmoderní tendence (viz Postmodernismus), které popírají všechny dosavadní etické hodnoty společnosti a které oslavují vše negativní, zlé a hrůzné, tedy vše, co zosobňuje postava satana. Jsou to tendence anarchistické, nihilistické s magickými a okultními prvky, často sexisticky a protikřesťansky orientované. Objevují se v různých formách. Zakládají se izolované satanské společnosti, přísně i volně organizované řády a sekty, které uctívají Satana a podobně jako on se snaží získat moc, nebo propagují jeho negativní, lidem škodící vlastnosti. Mnohé psychopatické osobnosti se snaží jít v Satanových stopách a snaží se identifikovat jak s jeho vlastnostmi, tak i s jeho chováním, často kriminálním. Satanismu byly také v nedávné minulosti připisovány rituální vraždy děti, mrzačení a obětování zvířat, rozesílání satanských podprahových výzev (viz Podprahové vnímání) k vraždám a ničení civilizace. Jinou formou je jakási satanská religiozita, projevující se rituály, extatickými stavy, ale i sadistickým chováním. Satanismus se bohudík projevuje převážně neškodnou, komercializovanou formou, prodejem různých satanských rekvizit na esoterických festivalech a trzích. Především je ale Satan a satanismus vděčným tématem v umění, beletrii i filmech, zejména v pop- a heavy-metal kultuře.

Hodnocení: Satanské kulty jsou nebezpečné spíše jen pro jejich členy, zatím co vraždy, mučení a sexuální násilí byly jen výplodem fantazie a strachu. Např. v USA vypukla v 80. letech panika ze strachu ze satanistů, vyprovokovaná bestselerem „Michelle remembers“. Ukázalo se však, že jde jen o zdařilou mystifikaci. Žádné rituální vraždy nebyly potvrzeny, přesto že bylo vyšetřováno více než 12.000 žalob.

Odkazy: Lexikon der Parawissenschaften
Skeptic´s Dictionary
Hledat heslo Satanismus také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 03.05.2008 | 14:23
Satanismus - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
13.03.2018 879 hits
Kladno - 10. dubna 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

To přece nemůže být náhoda! Nebo může?

Přednáší

Ondřej Vencálek


Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého, katedra matematické analýzy a aplikací matematiky

Kdy?

úterý 10. dubna 2018 od ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Volejte na 776 306 185
Pište na dotazy@sisyfos.cz


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 3070 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 18. 4. 2018, 17:00 hodin
Mgr. Michal Křupka, Ph.D. (Ústav imunologie LF UP Olomouc): ...

Přednášky ostatní
11.12.2017 4127 hits
Kladno - 12. prosince 2017

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Medicína založená na důkazech

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek

Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova

Kdy?

úterý 12. prosince 2017 od ...

Přístupy od 3/2006
5312444
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE