O nás
27.05.2006 135265 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132900 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

O��kov��n�� - boj proti verze pro tisk

Očkování proti infekčním nemocem je od Pasteurovy doby jednou z nejúspěšnějších preventivních lékařských metod. Její název, vakcinace, je odvozen od viru kravských neštovic, vakcínie. V převážné většině civilizovaných států je vakcinace organizována státní zdravotní službou a u nejzávažnějších chorob je povinná. Přesto se stále objevují proti povinnému očkování protesty. Od počátku proti očkování vystupovala homeopatie, protože Hahnemann uznával jen homeopatickou léčbu (léčení podobného podobným), kdežto očkování je léčení stejného stejným, což je tzv. isopatie. V současné době se proti očkování argumentuje právem na svobodné rozhodování, a také poukazem na možné komplikace. Aktuálně je v centru kritiky uvažované očkování proti pneumokokům. I v ČR se podávají proti očkování petice adresované Ministerstvu zdravotnictví nebo hlavnímu hygienikovi.

Hodnocení: O zásadním významu očkování proti infekčním nemocím není pochyb. Díky světově řízené akci se podařilo zcela zlikvidovat neštovice, na minimum snížit výskyt dětské obrny, výrazně omezit výskyt tuberkulózy a jiných závažných chorob. Výsledkem bylo že infekční choroby přestaly být hlavní hrozbou lidskému zdraví a ztratily prioritu v příčinách úmrtí. Podmínkou úspěchu ale je, aby byla proočkována převážná většina populace. Jakmile proočkovanost klesne, jako např. v případě spalniček v Rakousku nebo dětské obrny v USA epidemie opět vypukne. Jako každý lékařský zásah, i očkování je někdy provázeno komplikacemi, ale z hlediska společnosti prospěch z očkování vysoce převažuje nad rizikem. Svobodné rozhodování o očkování dětí je rizikové, protože je vzhledem k možnosti rozšíření choroby ohroženo právo na zdraví ostatní populace. Laické petice proti očkování jsou nemístné, protože rozhodování o povinném očkování v konkrétních případech je záležitost vysoce odborná. Je nutno znát povahu choroby, způsob přenosu, její incidenci v zahraničí i doma, závažnost, účinnost a cenu vakcíny, frekvenci a vážnost komplikací atd. Rozhodování o vhodnosti očkování proti určité chorobě by mělo být ponecháno na státní zdravotní službě, bez zasahování jakýchkoli ideologických, politických nebo náboženských tlaků. V rukou politiků je jen rozhodnutí, zda právo celé populace na zdraví převažuje nad právem jednotlivce nebo ne. Pokud jde o názor homeopatů, jde jen o dogmatické trvání na mylných Hahnemannových představách.
Hledat heslo O��kov��n�� - boj proti také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 03.05.2008 | 14:19
O��kov��n�� - boj proti - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 9429 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 8553 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Cesta kolem skeptického světa za 45 ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 4270 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5577345
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE