O nás
27.05.2006 123514 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 125126 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

Kletba verze pro tisk

Kletba je výrok, který může prostřednictvím magického (viz Magie) působení s odvoláním na přírodní síly, Boha nebo duchy poškodit prokletou osobu. V nepřesně určené budoucnosti ji postihne neštěstí nebo zemře. Kletba byla používána jako trest už v primitivních kmenových společnostech a vyslovoval ji zpravidla šaman, kouzelník. Dosud se údajně používá u haitských Afroameričanů. Kletba byla používána téměř ve všech kulturách, keltské, antické, muslimské, židovské, hinduistické i křesťanské, a měla proto i různé formy, někdy náboženskou, jindy lidovou tradiční. Proklít lze nejen osobu, ale i určitá místa nebo domy, např. Sargasové moře, středověké zámky, nebo se do cesty osoby pokládají prokleté předměty. Návštěva takových míst má být nebezpečná. Kletba se také stala vděčným motivem v různých mytologických líčeních, pověstech, pohádkách. Termín kletba se nesmí zaměňovat s „klatbou“, což je církevní rozsudek bez magického působení. Od slova kletba je odvozeno i slovo „klít“, které je však chápané jen jako vulgární řeč, nadávání.

Hodnocení: Kletba není jen mýtická a nefunkční záležitost. Pokud byla vyslovena uctívaným šamanem, byla skutečně účinná a často se vyplnila. Mechanismus účinku kletby je dnes vysvětlen, nejde o žádnou magii. Jde o psychický jev, v podstatě o autosugesci. Provinilá osoba přijme trest jako realitu a věří v jeho účinek. V krajním případě může vést kletba skutečně i k psychickému přijetí smrti, následovanému např. odmítáním potravy s psychosomatickými následky, zhroucením psychiky, imunity a podlehnutí zranění nebo infekci. Tento efekt se nazývá „nocebovým“ (viz Nocebo). Jde o stejný princip, na jakém je založeno pozitivní placebové (viz Placebo) působení, využívané medicínou vědeckou i alternativní jako automatický nebo cíleně sugescí potencovaný proces.
Hledat heslo Kletba také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 03.05.2008 | 14:14
Kletba - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
05.04.2016 30318 hits
Platba členských příspěvků

Informaci ohledně členských příspěvků si můžete přečíst
Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 666 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 17. 1. 2018, 17:00 hodin
Prof. RNDr. Zdeněk Opatrný, CSc. (Přírodovědecká fakulta UK ...

Přednášky ostatní
11.12.2017 1926 hits
Kladno - 12. prosince 2017

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Medicína založená na důkazech

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek

Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova

Kdy?

úterý 12. prosince 2017 od ...

Přístupy od 3/2006
5212828
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE