O nás
27.05.2006 135267 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132900 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

Antioxidanty verze pro tisk

V současné době jsou v medicíně velice módní tzv. antioxidanty, protože se předpokládá, že mohou omezit výskyt srdečně-cévních chorob, rakoviny a oddálit stárnutí. Jsou to chemické látky, schopné omezit chemické oxidativní procesy. Antioxidanty snižují hladinu tzv. volných radikálů, což jsou atomy nebo molekuly, obsahující volné elektrony, a proto vysoce reaktivní. Nejnebezpečnější jsou volné kyslíkové radikály. Nedostatek antioxidantů vyvolává tzv. oxidativní stres, poškozující buňky. Mezi antioxidanty patří látky obsažené v potravě, jako např. vitaminy A, C, E, glutathion a mnoho jiných, ale i různé enzymy vznikající v těle. Idea o významném preventivních a léčebném účinku antioxidantů vedla k obrovskému rozmachu farmaceutického průmyslu a masivní, veřejností široce využívané nabídce nejrůznějších vitaminových směsí a jiných potravinových doplňků. Vznikl i samostatný alternativní obor, tzv. ortomolekulární medicína, jejíž popularita stále roste.

Hodnocení: Volné radikály a antioxidanty jsou látky hrající zásadní roli v mnoha fyziologických i patologických procesech, a využívají se proto také v mnoha průmyslových odvětvích, třeba jako konzervační prostředky. Jejich pozitivní působení v preventivní medicíně je však sporné. Zjistilo se především, že normálně živený organismus je zásoben dostatečným, a pravděpodobně - z evolučních důvodů - optimálním množstvím antioxidantů, takže zvýšení dávky postrádá smysl. I klinické studie docházejí k nejednotným výsledkům. Podle posledních studií, zejména z prestižní mezinárodní skupiny Cochran Collaboration, má dodávání beta-karotenu, vitaminu A a E spíše škodlivý efekt a nesnižuje úmrtnost na výše uvedené choroby, a ani vitamin C nemá žádný pozitivní efekt. Je zřejmé, že tyto studie vyvolávají silnou odmítavou reakci ze strany farmaceutických společností, které z prodeje drahých, avšak neužitečných potravinových doplňků mají obrovské zisky. Ve veřejnosti zatím bohužel stále vítězí ve všech médiích publikovaná masivní reklama nad seriózními vědeckými výsledky. Léčebné i preventivní podávání antioxidantů je nutné jen v případě nedostatečné výživy nebo u některých vážných chorobných stavů. Volba vhodných antioxidantů je ovšem věcí medicíny.
Hledat heslo Antioxidanty také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 03.05.2008 | 14:13
Antioxidanty - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 9429 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 8554 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Cesta kolem skeptického světa za 45 ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 4270 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5577394
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE