O nás
27.05.2006 123514 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 125126 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

Teorie spiknutí verze pro tisk

Teorie spiknutí, tzv. konspirační teorie, jsou termíny, které se objevily v USA souvislosti se zpochybňováním řady vědeckých objevů nebo technických úspěchů. Uvedeme několik příkladů. Typické je zpochybňování programu Apolllo a přistání člověka na Měsíci v r.1969 a v letech následujících. Člověk na Měsíci prý nikdy nebyl, je to jen podvod, konspirace, řízená americkou vládou, která měla zastřít neschopnost USA konkurovat Sovětům. Tato teorie se objevila, ostatně jako všechny obdobné, se značným zpožděním, masivně teprve v r.2001 po odvysílání televizního pořadu „Conspiracy Theory: Did We Land on the Moon?“ Záhy se k tomuto názoru připojilo množství novinářů, a zpochybňování návštěvy člověka na Měsíci se rychle rozšířilo v celé společnosti. Důkazy návštěvy prý byly pořízeny uměle v pozemských ateliérech. Jiným případem je zatajování návštěvy mimozemšťanů na Zemi, opět řízené americkou vládou nebo armádou. Podle zastánců konspirační teorie mimozemšťané přistáli nebo ztroskotali v r.1949 v Roswellu, kde byl dokonce nalezen a později údajně i pitván jeden z nich. Případ se opět široce rozvinul teprve v r.1980, kdy „ufologové“ Ch. Berlitz a W. Moore popsali roswellský případ v knize s „důkazy“ o zřícení UFO. V poslední době se šíří podobné konspirační teorie o globálním oteplování. Před několika lety byli osočování ze spiknutí vědci, kteří odmítali existenci globálního oteplování, protože prý byli korumpováni energetickou lobby. V současné době se situace obrátila. Mnozí kritici se domnívají, že se vědci pod tlakem ekologistů spikli s politiky a zveličují rizika možného globálního oteplování.

Hodnocení: Všechny tzv. konspirační teorie jsou jen výmyslem žurnalistů a některých neseriózních autorů, kteří se snaží získat zájem veřejnosti a úspěch za cenu mystifikace. Pro většinu z konspiračních teorií je typické, že se vynořily teprve po delší době od události, tedy po letech do vesmíru a po údajném přistání mimozemšťanů, kdy již nejsou k dispozici bezprostřední informace o události. Je možné, že se autoři těchto knih a filmů, „prokazujících“ konspiraci, snažili jen o jakousi fantazy literaturu, jenže naivní veřejnost brala jejich fantazie vážně a to natolik, že se dokonce vládní instituce musely k případům znovu po letech vyjadřovat a objasnit např. skutečnou příčinu pozorovaných úkazů nad Roswellem.

Odkazy: Přibyl T., Halousek M.: Apollo - bylo či nebylo na Měsíci?
Hledat heslo Teorie spiknutí také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 07.12.2007 | 09:51
Teorie spiknutí - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
05.04.2016 30318 hits
Platba členských příspěvků

Informaci ohledně členských příspěvků si můžete přečíst
Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 666 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 17. 1. 2018, 17:00 hodin
Prof. RNDr. Zdeněk Opatrný, CSc. (Přírodovědecká fakulta UK ...

Přednášky ostatní
11.12.2017 1926 hits
Kladno - 12. prosince 2017

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Medicína založená na důkazech

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek

Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova

Kdy?

úterý 12. prosince 2017 od ...

Přístupy od 3/2006
5212830
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE