O nás
27.05.2006 135142 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132853 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

Transcendentální meditace verze pro tisk

Transcendentální meditace (TM) je léčebný postup, který vymyslel mystik Maharishi Mahesh Yogi v r.1956 v Indii. Základem této terapie je individuální mantra (zakoupená za 100 dolarů), hluboké soustředění na ni a meditace. Vedle meditace patří k programu TM i jóga, dietní režim, odmítnutí materialistického životního postoje a přijetí spirituální orientace. Konečným cílem TM je získání schopnosti levitace, kdy se také má dostavit největší léčebný efekt. Jednou z příčin úspěchu transcendentální meditace bylo to, že je metodou velice jednoduchou. K jejímu zvládnutí stačil krátký kurz a k dosažení léčebného efektu úspěchu stačilo meditovat krátce, jen dvakrát denně. Sám Yogi definuje cíle TM takto: „TM, program M.M. Yogiho, je jedinečnou, vysoce efektivní technikou, která vede k hluboké relaxaci, eliminaci stresů, podporuje zdraví, zvyšuje kreativitu i inteligenci a umožní dosáhnout vnitřního stěstí a sebenaplnění“. Někteří z jeho stoupenců doplňují, že se jim zdařilo získat nadpřirozené, paranormální schopnosti, jako např. neviditelnost.

Kariéra M.M. Yoigiho byla velice rychlá. Po 5 letech studia filosofie a jógy v podhůří Himaláje v Indii přesídlil začátkem 60. let do USA, kde záhy získal velké množství stoupenců. Postupně vznikl z původní léčebné techniky vlivný kult, resp. rozsáhlá organizace s téměř celosvětovým dosahem. Dnes se k jeho organizaci hlásí údajně 5 milionu stoupenců. K úspěchu snad přispělo to, že Yogi hlásal, že jeho TM má prospět nejen jednotlivcům, ale musí se stát celosvětovým mírovým hnutím, a snad i proto, že TM „program“ Yogi prohlašoval za vědecky zdůvodněný a že léčebné výsledky byly podle jeho vyjádření potvrzeny 200 vědeckými studiemi na 200 univerzitách. V USA byla dokonce založena i Maharishi International University. Vědci, hlásící se k TM, publikují četné studie, dokumentující účinek TM, plné módních vědeckých termínů a bohatě graficky dokumentované. K vyznavavačům TM patřili Beatles, Rolling Stones, Mia Farrow i Shirley MacLaine. Koncem 20. století se Yogiho TM stala spíše politickou organizací a na tomto poli dnes vystupuje pod názvem „Natural Law Party“ (Strana přirozeného zákona).

Hodnocení: TM jako léčebnou techniku lze hodnotit jako všechny jiné relaxační metody (meditace, autogenní tréning, biofeedback, eutonie aj.). Všechny patří k meditativním (viz Meditace) a relaxačním technikám, jejichž cílem je odstranit napětí a stresy a zlepšit tak zdravotní stav po stránce psychické i fyzické. Filosofie léčby TM je však nesourodnou směsicí hinduistických a křesťanských prvků, stejně jako je tomu u ostatních hnutí podobného typu, jako jsou např. Moonisté nebo vyznavači Haré Krišny. Proto také byla TM ze strany hinduistů kritizována, protože překrucovala staré posvátné hinduistické techniky. Tvrzení o vědeckosti TM je zavádějící, převážně jde jen o verbální argumentaci. Tzv. vědecké práce stoupenců TM mají úroveň studií parapsychologických. Levitovat se nenaučil nikdo a některé z osob, které za kurz zaplatili až 3000 dolarů, podaly na školicí centrum žalobu. Nikdo z členů organizace, kteří se údajně naučili levitovat, se také nepřihlásil o 10.000 dolarů, které nabídl za důkaz levitace Randi James. TM není zcela neškodná, protože hluboké meditace, provázené někdy halucinacemi, mohou vést k psychickým poruchám, k odcizení normálnímu světu a k závislosti na Yogiho organizaci. Nebezpečná pro společnost může být i Natural Law Party, jejímž cílem je zavést prvky TM do školství, zdravotnictví, ekonomiky i ekologie. V několika případech se stoupenci TM pokusili, zatím bezvýsledně, zavést výuku TM i do škol, v analogii se snahami kreacionistů.

Odkazy: The Skeptic´s Dictionary, www.skepdic.com
Hledat heslo Transcendentální meditace také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 06.09.2007 | 14:21
Transcendentální meditace - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 9357 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 8481 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Cesta kolem skeptického světa za 45 ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 4190 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5573333
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE