O nás
27.05.2006 135142 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132853 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

Memetika verze pro tisk

Mem je termín, zavedený darwinistou R. Dawkinsem, tvůrcem termínu sobecký gen. Memy mají být základním prvkem kultury. Předávají se (jsou dědičné?) negenetickou cestou, zejména imitací. Memem podle Dawkinse jsou např. písně, nápady, chytlavé fráze, móda, způsob výroby hrnců neb stavby oblouků. Podle Blackmoreové je memem vše, co děláme a vyřkneme. „Pokaždé, když promluvíme, vyrábíme memy.“ Memy, podobně jako geny, jsou replikátory, schopné množení s chybami, tedy mutacemi, a podléhají výběru. Z jednoduchého Dawkinsova nápadu se rozvinula nová, módní disciplína, memetika, která se má zabývat evolucí lidské kultury, podle Blackmoreové evolucí všech aspektů lidské přirozenosti. Vedle termínů mem a memetika se objevily desítky dalších výrazů, např. mempex, memotyp aj. Existují časopisy i knihy věnované memetice, na webu jsou statisíce odkazů.

Cíle memetiky definují autoři různě, ale nejlépe je vyjádřila právě Blackmoreová: Memetika má přispět k výkladu kulturní evoluce a jejích prvků, tedy k pochopení vědeckých idejí, vztahů mezi geny a memy, má vysvětlit vývoj „přerostlého“ mozku člověka, vznik altruismu, sexuálních praktik, adopce, náboženství, podstatu osobnosti i vlastního „já“. Memetika má tedy být novou sjednocující teorií, je to nové paradigma pro pochopení lidské přirozenosti. Sám člověk je jen souborem memů, egoplexem. Veškeré lidské jednání, ať vědomé či nevědomé, vzniká ze složitých interakcí mezi memy, geny a jejich produkty. Auto-nomní ego neexistuje a nemůže proto existovat ani svobodná vůle člověka.

Hodnocení: Definice memu není zcela jasná a i memetika je interpretována různými autory různě, často zcela protichůdně. Už sám pojem mem není jasně definován a vedou se spory o jeho povaze a hlavně o jeho sídle. I Dawkinsovy příklady memů ukazují, že jde o prvky navzájem nesouměřitelné. Sporná je i analogie memu s genem, zejména způsob výběru, který je u genů darwinistický, u memu lamarckistický (viz Evoluce). Kulturní evoluci lze proto jen těžko považovat za proces darwinistický. Memy se také na rozdíl od genu přenášejí horizontálně, imitací, takže evoluce kultury připomíná spíše proces infekční, epidemický. Kritici memetiky také nesouhlasí s představou memetiků, že jsme jen otroky memů a že neexistuje svobodná vůle a tvořivost člověka. Jinou vážnou námitku proti memetickému chápání kulturní evoluce vznášejí sociologové, podle nichž je kultura, tedy chování a jejho evoluce nesmírně složitým fenoménem, na němž se podílí výrazně jak genetika, tak i imitace, prosté sociální učení i aktivní výběr. Ani na vědu a její evoluci nelze memetiku aplikovat (viz např. B. Fajkus ve sborníku Memy ve vědě a filosofii). Memetiku lze jen těžko považovat za vědu, když jde o disciplínu jen spekulativní, když se memetici neshodli ani na základních definicích a předpokladech o memu, a když předpovědi memetiky zpravidla nejsou testovatelné. Memetika je zatím jen filosofickou spekulací a některé její interpretace se velmi blíží pseudovědě. Je nesporné, že kulturní evoluci vysvětlují daleko úspěšněji jiné, zavedené humanistické vědecké disciplíny. Tomu nasvědčuje i skutečnost, že se zájem o memetiku v poslední době rychle snižuje.

Odkazy: Heřt J.: Memy a memetika. Zpravodaj SISYFOS 12, 1/2006 Blackmoreová S.: Teorie memů. Kultura a její evoluce. Portál, Praha 2001
Polichak J.W.: Wozu sind die Meme gut? Skeptiker 17/l, 2004
Memy ve vědě a filosofii. Sborník. Filosofie, Praha 2004
Hledat heslo Memetika také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 06.09.2007 | 13:48
Memetika - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 9357 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 8481 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Cesta kolem skeptického světa za 45 ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 4190 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5573313
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE