O nás
27.05.2006 135142 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132853 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

Kryptozoologie verze pro tisk

Kryptozoologie je disciplína, ležící na hranici vědy, pseudovědy a fantasy literatury. Kryptozoologové předpokládají, že existuje velké množství dosud nepoznaných tvorů včetně velkých savců, pátrají po nich, pořádají expedice do míst jejich předpokládaného výskytu a o svých údajných nálezech informují veřejnost. Jako disciplínu založil kryptozoologii zoolog a publicista B. Heuvelmans (1916 - 2001) v polovině 20. století. Někteří tuto disciplínu dělí na několik větví, např. na dracontologii, která pátrá po vodních živočiších, hominologii, zabývající se primáty, na mytologickou kryptozoologii, která studuje historii vzniku představ o pohádkových bytostech aj. Heuvelmans shromáždil tisíce zpráv, legend a představ o výskytu skrytých, neznámých zvířat a publikoval sérii bestsellerů na toto téma. V r.1982 založil "Mezinárodní společnost pro kryptozoologii" se sídlem v Tusconu v Arizoně, která vydávala i vlastní časopis. Jejím nástupcem je německý, v r.2005 založený "Spolek pro kryptologické bádání". Zabývá se pěti skupinami "kryptid": dosud neznámými tvory, zvířaty považovanými za vymřelá, zvířaty podobnými dnešním, ale zatím neodlišenými, atypickým výskytem známých zvířat a konečně tvory mýtickými.

Kryptozoologové předpokládají, že vedle téměř dvou milionů dosud poznaných živočišných druhů existují miliony dalších, především mezi hmyzem, pavouky a pod., ale svou pozornost soustřeďují především na velké obratlovce včetně těch , kteří se podle jejich názoru mylně pokládají za vymřelé. Jejich víru v takovou možnost posílil např. objev lalokoploutvé ryby Latimeria chalumnae nebo nových druhů jako horská gorila, okapi a jiné.

Hodnocení: Kryptozoologie byla založena jako seriózní disciplína, ale časem v ní převládly pseudovědecké představy a ve veřejnosti ji prezentují většinou senzacechtiví novináři a autoři science-fiction literatury. Předmětem jejich zájmu jsou především obluda z Loch Ness, "lochneska", himálajský yetti, resp. americký Bigfoot, obrovské krakatice a chobotnice, ale i mnoho jiných tvorů, často lokálního významu, jako jsou Chupacabra z Nicaraguy, vysávající krev dobytku, Mokéle-mbembe - africký dinosaur, Ogopogo, Igopogo a Manipogo - obludy z různých amerických jezer a pod. Některé"nálezy", ve skutečnosti buď místní legendy nebo spíše výmysly a podvržené dokumenty, předvádějí kryptozoologové ve všech médiích, v tisku, rozhlasu, filmu i v televizi. Mnozí "objevitelé" částí těl nebo stop těchto tvorů byli usvědčeni z podvodu, jiní se sami přiznali.

Odkazy: The Skeptic´s Dictionary, www.skepdic.com
Hledat heslo Kryptozoologie také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 06.09.2007 | 13:41
Kryptozoologie - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 9357 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 8482 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Cesta kolem skeptického světa za 45 ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 4191 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5573338
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE