O nás
27.05.2006 132728 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 131436 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

Automatické psaní verze pro tisk

Tento termín se používá pro fenomény dost různorodé. Někdy se tím myslí rychlé nekontrolované psaní, které má pisateli přinášet informace z podvědomí, z "podvědomé mysli". Mají tak být dostupné hluboké a mystické myšlenky. Často je používají parapsychologičtí léčitelé k určení diagnózy pacienta nebo k zakreslení, event. symbolickému vyjádření choroby nebo její lokalizace. Často léčitelé pracují telepaticky. V České republice proslul takovými diagnostickými kresbami léčitel a malíř Kožíšek. Jindy se pod automatickým psaním nebo vyjadřováním chápe získávání informací ze záhrobního světa, které přenášejí spiritistická média Rovněž ve stavu hypnotického transu může hypnotizovaná osoba kreslit, psát nebo mluvit bez vědomé fyzické a duševní kontroly nad svými projevy. Tímto způsobem jsou podle některých psychoterapeutů dostupné "potlačené vzpomínky". Jejich vybavení má mít terapeutický efekt. Podle léčitelky E. Suttnerové automatická kresba má harmonizační účinek, relaxační účinky, odstraňuje stres, pomáhá při bolestech hlavy a zad, usnadňuje komunikaci mezi lidmi, uplatňuje se i v logopedické poradně.

Hodnocení: Při automatickém psaní je text nebo kresba řízena podvědomými impulsy, které ovlivňují svalstvo ruky bez plného vědomí pisatele nebo kreslíře. Jde v podstatě o tzv. ideomotorický pohyb, jaký se uplatňuje při proutkaření. Jako prostředek k relaxaci a odstranění stresů je to jistě metoda vhodná. Při automatickém psaní, používaném někdy k lepšímu sebepoznání nebo autoterapii, se sice mohou pisateli vyjevit některá skrývaná přání, emoce a myšlenky (podobně jako v opilosti), ale ty jsou nepochybně obsaženy i v jeho vědomé mysli. Podle amerických psychologů je však používání automatického psaní k autoterapii nebo k sebepoznání sporné: některým osobám může přispět k osobnímu růstu, jiným přinese psychický stres, "pro někoho je lepší, když neví, jaký kostlivec je ve skříni, pro dalšího je lépe, když nezjistí, že v jeho skříni není nic."

V případě léčitelů, kteří na základě nějaké jednoduché informace o pacientovi (datum narození, jméno, vlasy) automaticky do náčrtku jeho těla zakreslují místo choroby, jde ovšem o psaní dobře uvědomělé, sloužící jako výhodný výdělečný šarlatánský prostředek. Rovněž spiritistické seance a verbální nebo psané projevy médií jsou zpravidla podvodem. Skutečně nevědomými, automatickými projevy jsou pravděpodobně jen projevy sugerované v hypnotickém transu.

Odkazy: Mornstein V: Utopený Archimedes
The Skeptic´s Dictionary, www.skepdic.com
Suttnerová E. Automatická kresba. NAVA, Plzeň 2007
Hledat heslo Automatické psaní také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 06.09.2007 | 12:50
Automatické psaní - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 7883 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 7045 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Nenechte se nachytat.(Kurzy kritického ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 2554 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5497528
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE