O nás
27.05.2006 133857 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132229 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

Aura verze pro tisk

V medicíně značí aura (aura = lat. vánek, třpyt, vzduch) změněný psychický stav se zrakovými nebo čichovými vjemy, předcházející epileptickému záchvatu.

Esoterická představa (viz Esoterika) o auře je starého data a na středověkých malbách je znázorňována v podobě aureoly kolem hlavy svatých. V esoterické oblasti je aura termínem pro záři, fluidum, emanaci nebo moderně pro energetické pole, které obklopuje lidské tělo, dle některých i zvířata a dokonce předměty. Má být projevem astrálního těla a jeho spojení s kosmem. Aura může mít několik vrstev, různou barvu - bílou nebo zlatou u zdravého, tmavou u nemocného - a podle vitality, nálady a zdravotního stavu osoby dosahuje různě daleko. Podle některých senzibilů zasahuje aura do nekonečna, podle jiných má tři vrstvy: vnější zasahuje do vzdálenosti 60 cm, u senzibilů a jogínů až do několika metrů, druhá dosahuje jen do 2-3 cm, a třetí je na povrchu těla a jsou na ní body, ze kterých lze ovládat organismus. „Slavný“ český parapsycholog B. Kafka popisuje auru takto: „Fluid oduší uvolňuje se ze všech buněk, samotných jader buněčných, které ze sebe vydávají výboje jednotlivých částic zářivé energie, fluid oduší tvořící, a plně vyhovuje schopnostem duše.“ Aura je normálním zrakem neviditelná, ale esoterici a senzibilové tvrdí, že jsou schopni vnímat ji hmatem nebo ji přímo vidí. Auru je údajně možno také objektivizovat speciálním fotoaparátem. Jejím obrazem je také Kirlianova fotografie. Auru využívají bohatě léčitelé, a to jak k diagnóze, kdy se řídí velikosti, barvou i deformacemi aury, tak i k léčbě, kdy chorobnou auru snímají holou rukou, odhazují za hlavu a ruce si pak očistí plamenem. Na defekty aury naopak mohou nanášet kosmickou energii a auru opravit.

Hodnocení: Aura je termínem z oblasti hermetické, právě tak jako astrální tělo. Snímky, které jsou za obraz aury vydávány, jsou zobrazením infračerveného záření těla, výsledkem fotomontáže, pohledu skrze speciální aura-filtry nebo jde o Kirlianův obraz. Kirlianův fenomén není ovšem ničím jiným, než zobrazením tzv. korónového výboje. Rychlé elektrony v silném elektrickém poli excitují ionty do vyšších energetických stavů, a při následném přechodu do nižšího energetického stavu vydávají viditelné i UV záření. Diagnostika a terapie pomocí aury je čirý podvod, šarlatánství.

Odkazy: Kolektiv autorů: Alternativní medicína, možnosti a rizika. Grada, Praha 1995
Hledat heslo Aura také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 06.09.2007 | 12:44
Aura - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 8726 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 7711 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Nenechte se nachytat.(Kurzy kritického ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 3672 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5531812
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE