O nás
27.05.2006 135142 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132853 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

Atheismus verze pro tisk

Atheismus, jehož počátky spadají do řeckého starověku, je názor, že neexistuje nadpřirozená síla, resp. Bůh, který stvořil a řídí svět. Atheismus se zformoval jako racionální protiváha víry ve stvoření a zjevení, a je charakterizován aktivním odmítáním představy Boha. Protože historicky existuje množství různých náboženství a v jejich rámci opět různých představ o podobě Boha, nabyl v dějinách i atheismus různých forem a jeho obecná definice je proto velice neostrá. Atheismus se opírá o přírodovědecké doklady, které postupně vyvracejí dřívější „důkazy“ existence nadpřirozené síly nebo bytosti ovládající svět, o názor, že pro existenci takové síly nic nesvědčí a že předpoklad existence takové síly není pro vysvětlení přírody nutný. Atheismus je principiálně filosofický názor, ale někdy nabývá aktivní protináboženské podoby a dochází ke střetům se zastánci opačného názoru. Je nutno jej odlišovat od filosofického (gnoseologického) agnosticismu, který se omezuje na tvrzení, že existenci Boha nelze dokázat. V současné době se atheismus šíři především v oblasti západní a střední Evropy - mluvíme o postupující sekularizaci společnosti. Ve světovém měřítku však jen 8% lidí nevěří v existenci nějakého boha (ducha, nadpřirozené síly) a 17% si nejsou jisti. Mezi vědci je 90% těch, kteří nevěří v existenci Boha jako osoby, ale cca 40% je přesvědčeno o existenci neosobní nadpřirozené síly. Základním požadavkem atheistů je odluka církve od státu, které bylo v řadě západních států dosaženo. Ve světovém měřítku vystupují atheisté jako “humanistické hnutí“ a existují i národní atheistická sdružení. V USA je to společnost Free Inquiry, těsně spjatá se skeptickým hnutím, v naší republice je to „humanistické a etické sdružení občanů bez vyznání“ s více než stoletou tradicí, nazvané Volná myšlenka České republiky, které vydává informační bulletin Maják. Cílem sdružení je dosažení důsledné odluky státu od církví.

Hodnocení: Atheismus je filosoficky oprávněný a logicky konsistentní názor se společenskými důsledky. Podle názoru některých vedoucích skeptiků (např. J.S. Gould) jsou však věda a víra dvě nezávislé sféry, které mohou bez konfliktů koexistovat. Obě oblasti se mohou tolerovat a respektovat. Ke střetům dochází jen tam, kde jedna nebo druhá z obou těěchto sfér zasahuje do oblasti druhé (viz Turínské plátno, Biblický kód, Kreacionismus, Náboženství z pohledu nového skepticismu).

Odkazy: P. Kurz: Jsou věda a náboženství kompatibilní? Zpravodaj SISYFOS 8, 2/2002
The Skeptic´s Dictionary, www.skepdic.com
Hledat heslo Atheismus také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 06.09.2007 | 12:41
Atheismus - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 9357 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 8481 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Cesta kolem skeptického světa za 45 ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 4190 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5573292
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE